czwartek, 8 maja 2014

Fiolet - symbol luksusuFiolet wywodzi się z połączenia dwóch kolorów- chłodnego błękitu i gorącej czerwieni. Jego symbolika sięga starożytności, tylko zamożne osoby było stać na kupowanie barwnika w tym odcieniu, więc był on kolorem kojarzącym się z bogactwem i władzą. Później w latach 60-tych stał się symbolem buntu, młodości i poszukiwania wolności, uznany został za kolor niekonwencjonalny i prowokujący.
Szukając znaczenia i charakterystyki tego koloru dowiadujemy się, że wybierają go ludzie bujający w obłokach, wrażliwi, uczuciowi i szlachetni, a także kreatywni.
Jeśli chodzi o wnętrza to kolor ten wykorzystywany jest raczej jako akcent, element ozdobny używany jako tło dla obrazów czy podkreślenie sufitów podwieszanych i wnęk w ścianach.
Fiolet idealnie pasuje do każdego ze stylów, który wybierzemy do naszego domu czy mieszkania. Podkreśla on indywidualność wnętrza i osób w nim przebywających.


W aranżacjach nowoczesnych czy glamour doskonale sprawdza się odcień indygo, magenta, fuksja czy ametyst w połączeniu z bielą, łupkiem, szkłem mlecznym, drewnem i stalą szczotkowaną.
Jeśli chcemy stworzyć wnętrze stylowe możemy wprowadzić elementy purpury, jagody, cyklamenu bądź rubinu. Zestawiając wybrany przez nas odcień z ciemnym drewnem, skórą, złotymi dodatkami i kremem na ścianach stworzymy wnętrze bardzo stylowe i eleganckie.
Musimy też zdecydować, czy chcemy odcień bardziej ciepły-czyli w stronę czerwieni, czy chłodny-z przewagą niebieskiego.Jak widać na zdjęciu fiolet idealnie sprawdza się w takich pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka.Trzeba jednak uważać, aby nie nadużywać tego koloru, gdyż te z reguły małe pomieszczenia mogą jeszcze bardzie zmniejszyć się optycznie. Raczej sugeruje, aby pomalować nim sufit podwieszany lub wybrać w tym kolorze fronty szafek np. z MDF-u . Zamiast farby czy materiałów w tym kolorze możemy dodać do wnętrza fioletowe gadżety.


Zdjęcie przedstawia łazienkę, w której użyliśmy połączenia białych płytek, szkła i stali szczotkowanej z fioletowymi farbami na jednej ścianie i sufitach podwieszanych. Również blat, na którym zamontowana została designerska umywalka wykonany jest z fioletowego MDF-u na wysoki połysk.

Jak z każdym odważnym i wyrazistym kolorem, także z fioletem trzeba umieć postępować. Nie bójmy się go jednak używać, ponieważ dzięki niemu wnętrza nabierają szlachetności i wprowadzają nas w dobry nastrój.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz