piątek, 3 sierpnia 2012

Lustra we wnętrzach

Lustra we wnętrzach oprócz głównej funkcji, czyli kontrolowania naszego wyglądu, coraz częściej pełnią funkcją ozdobną i stają się nieodłącznym elementem aranżacji wnętrz. Zamiast monotonnego montowania ich w szafach czy toaletkach, dajmy ponieść się fantazji i użyjmy ich w miejscach może nie całkiem nieprzemyślanych, lecz innowacyjnych!

 
Lustra warto wykorzystać do modelowania przestrzeni. Należy jednak pamiętać, aby dzięki nim wydobyć z wnętrza to, co najpiękniejsze a nie uwypuklić niedoskonałości. Odpowiednio umieszczone lustro sprawi, że powierzchnia pomieszczenia wyda się większa bądź wyższa. Pamiętajmy, że lustro powieszone na bocznej ścianie wąskiego korytarza optycznie go poszerzy, w salonie lustro powieszone na ścianie za kanapą doda mu głębi, powieszone na ścianie między oknami da wrażenie podwojenia powierzchni pokoju, a na ścianie małej łazienki optycznie ją powiększy i rozjaśni. W pomieszczeniach wysokich powinny być zastosowane poziome układy luster, zaś w pomieszczeniach niskich ustawienia pionowe.

 
Najważniejsze jest jednak to, abyśmy dobrze wybrali miejsce, w którym je powiesimy tak, by to, co się odbija w lustrze, działało pozytywnie i poprawiało nastrój. Mogą to być kwiatki w ozdobnych donicach, drzewa za oknami, obraz na przeciwległej ścianie czy ozdobne meble. Nigdy nie umieszczajmy go w zagraconym przedpokoju, ponieważ to tylko spotęguje wrażenie bałaganu. Nie wieszajmy go też na przeciw łóżka, gdyż nie powinniśmy widzieć swego odbicia w lustrze, według Feng Shui wpływa to na zakłócenie snu.
Jeśli chodzi o jego kształt czy wielkość to powinno być wystarczająco duże, by nie obcinać głowy czy ramion przeglądającej się osoby. Dobrej jakości lustro nie może zniekształcać odbijanego obrazu, nie może mieć plamek ani pęknięć, nie powinno być też zmatowiałe, jak to często bywa w przypadku starych luster. 
Pamiętajmy, że w małych wnętrzach lustra powinny być skromne, czyli nie wybierajmy ozdobnych, ciężkich ram. Lustra muszą się wtopić w tło ściany. Mając dużą przestrzeń nie bójmy się ich używać, to doskonały sposób na dodanie aranżacji lekkości i fantazji!
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz