środa, 4 lipca 2012

Jaki kolor? Pastelowo czy intensywnie?

Kolory, które nas otaczają, w znaczący sposób wpływają na naszą psychikę.
Dlatego warto zastanowić się nad ich odpowiednim wyborem. Czynnikami, które powinny zadecydować o danym kolorze, są m.in. oświetlenie pomieszczenia (czyli ilość okien), przeznaczenie wnętrza, jego wymiary i proporcje oraz nasze osobiste upodobania.         
Dobór kolorów we wnętrzach powinien być starannie przemyślany. Źle dobrane barwy mogą skutecznie popsuć nam nastrój, wprowadzić w rozdrażnienie lub melancholię. Kolorami należy posługiwać się z rozsądnym umiarem pamiętając, że to, co wygląda estetycznie i intrygująco na pierwszy rzut oka, po kilku godzinach obserwacji może okazać się szalenie męczące. Kolory nasycone wyglądają atrakcyjnie i oryginalnie na ścianach, jednak łatwo o przesadę. Barwy pastelowe są „bezpieczniejsze” , ponieważ są mniej męczące dla oczu. Nawet kolory uważane za trudne do zastosowania we wnętrzach (czyli zimne błękity i zielenie), w pastelowych odcieniach są łagodniejsze i mniej uciążliwe - kolory te dobrze jest połączyć z białym - kolorem zupełnie neutralnym i przez to stanowiącym doskonałe tło dla innych barw. Pamiętajmy również, że wnętrzu nadają również charakter dodatki, takie jak barwne tapety, dywany, ozdoby ścienne i różne bibeloty.
Jeśli chcemy, aby nasze pomieszczenie wydało się większe, możemy je optycznie powiększyć dzięki odpowiedniemu doborowi kolorów. Pamiętajmy, że odważne, nasycone barwy zmniejszają pomieszczenie, podobnie jak kolorowe, wzorzyste tapety i tynki strukturalne. W małych wnętrzach lepiej jest zastosować jasne kolory - biele, błękity i szarości. Sufit ciemniejszy od ścian obniży pomieszczenie i odwrotnie - biały sufit w połączeniu ze ścianami pomalowanymi na ciemniejszy kolor wyda się bardziej oddalony od podłogi.













Ta ostatnia też jest ważna. Miękkie wykładziny i dywany pochłaniają hałas, ale światło również. Jasna podłoga z twardych, lśniących materiałów (takich jak drewno, panele drewnopodobne, laminat, płytki ceramiczne, marmur i kamień) odbija światło, dzięki czemu pomieszczenie staje się jaśniejsze. Ważny jest także sposób położenia paneli czy desek – ukośne linie poszerzą pomieszczenie, a proste pionowe podkreślą jego długość i głębokość. Pionowe pasy na ścianach (np. wzór tapety) kierują wzrok ku górze, tworząc wrażenie większej wysokości. Lamperie i zawieszone na ścianach obrazy sprawiają, że pokój się obniża, ale za to wydaje się szerszy. Gdy intensywną barwę mają krótsze ściany, pokój również optycznie się poszerza. Jeśli na wyrazisty kolor pomalujemy dłuższe ściany, uzyskamy efekt długiego, wąskiego korytarza.

1 komentarz:

  1. Wybór materiałów do wykończenia wnętrz to nie lada wyzwanie. Ciekawe pomysły i praktyczne porady znajdziemy na stronie https://artcorestudio.pl/. Pamiętajmy, że kluczem do sukcesu jest harmonia - wszystkie elementy powinny do siebie pasować i tworzyć spójną całość.

    OdpowiedzUsuń